درمان میگرن

دسته‌بندی: مقالات درمانی
تاریخ: 9 بهمن 1399
بازدید: 1
درمان میگرن

میگرن چیست

بیماری میگرن یکی از اختلالات شدید می باشد که ویژگی آن سردردهای ملایم یا شدید پی در پی است و غالباً با علایمی در سیستم عصبی آتونومس همراه است.

متخصصان بیماری‌های مغز و اعصاب با بیان اینکه میگرن در همه سنین چه در کودکی، چه در افراد مسن رخ می‌دهد، گفت: میگرن در زنان دو تا چهار برابر مردان شایع می باشد و در زنان جوان و میانسال به علت فعالیت‌های شدید هورمونی بیشتر است.

میگرن یک اختلال در سیستم مرکز عصبی است. این نوع بیماری شایع‌ترین نوع سردرد اولیه است که تنها علائم آن سردرد نیست و همراه سردرد یا قبل شروع آن علائم دیگری نیز رخ می‌دهد.

اصولا سردردها در دو شکل متفاوت نمایان می‌شوند؛ سردردهای اولیه که یک اختلال اولیه و پایه‌ای است که زمینه ژنتیکی دارد مثل میگرن. نوع دیگر سردردهای ثانویه که ناشی از بروز یک اتفاق اضافی بر مغز است مثل تومور مغزی، عفونت، التهاب و… . عمده سردردها، سردرد اولیه هستند که به واسطه اختلال شیمیایی اتفاق می افتد.

بعضی افراد قبل از شروع میگرن و سردرد معمولا دچار بدخلقی، احساس نیاز به غذای شیرین، خمیازه، دل درد، بیرون‌روی، سرگیجه و … می‌شوند. این در حالی است که ممکن است همراه سردرد نیز علائمی چون اختلالات بینایی (تاری چشم)، حالت تهوع و استفراغ ظاهر شود و سروصدا و نور و بعضی بوها فرد را آزار دهد.

وی درباره نوع سردرد میگرن نیز گفت: این سردرد به حالت ضربان‌دار و کوبنده می باشد که به طور مکرر و دوره‌ای اتفاق می افتد. فرد در این حالت دوست دارد بافشار روی سر، جلوی سردرد خود را بگیرد.

میگرن در چه افرادی شایع است؟
میگرن در همه سنین و هم در زنان و هم مردان شایع است، به علت تاثیر هورمون‌ها در میگرن، این بیماری در زنان دو تا چهار برابر مردان شایع‌تر است. در عین حال تا قبل از سن بلوغ و بعد از یائسگی در زن و مرد به یک میزان امکان بروز هست. همچنین عمدتا زنان جوان و میانسال بیشتر درگیر این بیماری هستند؛ چرا که در این دوران هورمون‌ها فعال‌ترند.
عوامل تشدید کننده میگرن
مدیر گروه نارولوژی طب ترمیمی پژوهشگاه رویال با بیان اینکه میگرن نوعی بیماری با زمینه ژنتیکی است که عوامل محیطی و درونی بسیاری در آن تاثیرگذار هستند، افزود: عوامل محیطی زیادی هستند که باعث شروع و تشدید میگرن می‌شوند. استرس و هیجان‌های شدید، بی‌خوابی، پرخوابی، گرسنگی، خستگی، بعضی از غذاهای خاص (انواع پنیر، ادویه‌جات، بعضی غذاهای کنسرو شده، ترشیجات)، آلودگی‌های زیست‌محیطی (آلودگی هوا و غبار)، بعضی بوها، تغییرات فشار هوا، ضربه به سر، تغییرات هورمونی قاعدگی و … از عوامل تاثیرگذار در بروز و شدت میگرن می باشند.
‌وی در ادامه گفت: در زنان نیز قرص‌های ضد بارداری و هورمونی بسیار تاثیرگذار است. نکته قابل توجه دیگر در عادات غذایی این است که غذاها در افراد گوناگون واکنش‌های مختلفی ایجاد می‌کنند و ممکن است در یک فرد باعث تشدید میگرن شوند ولی در فرد دیگر تاثیری نداشته باشند. بنابراین به فرد توصیه می‌شود غذاها را امتحان کند و در صورت بروز مشکل، از مصرف آن‌ها خوداری کند.

پیشگیری و درمان میگرن
میگرن یک بیماری سبک زندگی است و با رعایت عوامل محیطی تشدید کننده می‌توان از بروز و تشدید آن جلوگیری نمود. فرد با کسب آرامش، ورزش کردن، خوابیدن درست و به موقع و درمان بیماری‌های زمینه‌ای که باعث تشدید میگرن می‌شود، می‌تواند تا درصد زیادی از شروع و تشدید میگرن جلوگیری نماید.
وی افزود: در مابقی موارد، در درمان این بیماری از دارو درمانی استفاده می‌شود. یک‌ سری دارو برای حملات حاد میگرنی تجویز می‌شوند و یک سری داروهای دیگر نیز در صورت حملات آزاردهنده و طولانی که بیش از چهار- پنج بار اتفاق می‌افتد، برای پیشگیری از شروع میگرن استفاده می‌شود.
میگرن را می توان در دو گروه عمده جای دارد؛ میگرن کلاسیک که با پیش‌درآمد خاصی قبل یا همراه سردرد مانند اختلالات بینایی، بی‌حسی سر و دست و … است و زمینه ژنتیکی دارد. همچنین میگرن های دیگری نیز وجود دارند که بسیار نادر هستند مثل میگرن چشمی، میگرن نیمه فلجی و …..
چگونگی تشخیص میگرن
بسیاری از سردردها سردرد میگرنی نیستند ولی می‌توانند کاراکترهای شبیه به سردرد میگرنی را داشته باشند. در عین حال عمده سردردها سردردهای میگرنی هستند که متخصصان با توجه به شرح حال بیمار و در صورت لزوم تصویربرداری از مغز، MRI این بیماری را شناسایی می‌کنند. گاهی این سردرد میگرنی با یک مسکن سریع درمان می‌شود و گاهی بسیار مزمن و آزاردهنده است. عفونت‌ها و سکته‌های مغزی یا تومورها نیز ممکن است شبیه سردردهای میگرنی باشند.

بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای در مبتلایان به میگرن

با افزایش سن، فرکانس سردردها کم و حتی بدتر می‌شود. یکسری موارد نیز می‌تواند به کاهش و کنترل حملات میگرن کمک کند، اما قطع حملات اتفاق نخواهد افتاد. مهم‌ترین این موارد تغییر شیوه زندگی است. افرادی که میگرن دارند از مصرف یکسری مواد خوراکی بایستی پرهیز نمایند ؛ مثلاً نوشابه، ترکیبات کافئین‌دار، غذاهایی که نگهدارنده دارند همچون فست‌فودها، پنیرهای مانده و… که معمولاً عامل سردرد می‌شوند. برخی افراد هم خودشان به تجربه به دست خواهند آورد که پس از خوردن چه مواد غذایی‌ سردرد می‌گیرند.

می توان گفت درمان میگرن دو قسمت دارد یکی از قسمت‌ها، درمان حمله و بخش دیگر، درمان پیشگیرانه است. در مورد حمله میگرن، درمان‌های مختلفی وجود دارد؛ یکی از آنها استفاده از داروهایی است که فرد قبل از اینکه سردرد به بالاترین میزان برسد، این ترکیبات را مصرف کرده و جلو یک حمله را خواهد گرفت. اگر به این مورد جواب ندهد و شدت و مدت سردرد زیاد باشد، فرد باید به اورژانس مراجعه نموده  و در آنجا با درمان تزریقی، سردرد را کنترل کند.

همچنین در مورد کنترل حملات میگرن اگر تعداد حملات میگرنی تیپیک بیشتر از پنج بار در ماه باشد، فرد نیاز به درمان دارویی دارد. در این افراد معمولاً درمان با دارو و تغیر سبک زندگی جواب می‌دهد. اگر میگرن مقاوم به درمان باشد؛ یعنی فرد بیشتر از ۱۵ بار حمله تیپیک در ماه داشته باشد از روش‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌شود، تزریق دارو است که در نقاط خاصی از سر تزریق شده و می‌تواند باعث خفیف شدن سردرد یا قطع آن شود.

میگرن جزو سردرهای شدید است و فرد را قطعاً از کار می‌اندازد. سردرد میگرنی ممکن است یک طرفه، ضربان‌دار، همراه با تهوع و استفراغ باشند.

سردردهای تنشی نیز دومین سردردهای شایع هستند، معمولاً این سردردها در زمینه اختلالات اعصاب و روان ممکن است پیش آید و فردی که اضطراب، افسردگی و… دارد، ممکن است دچار این سردردها شود.

سردرد تنشی از نظر شدت به میزان شدت سردردهای میگرنی نیستند. معمولاً سردرد مزمن روزانه جزو این دسته هستند. سردرد تنشی فرد را از کار نمی‌اندازد و زمینه آن ممکن است مسائل اعصاب و روان، افسردگی، اضطراب و… باشد. این نوع سردرد از نظر ماهیت و علائم با میگرن فرق دارد. معمولاً ضربان‌دار نیست و گسترش آن در سر یک طرفه نیست. معمولاً با برطرف شدن عامل زمینه‌ای که باعث سردرد تنشی شده، سردرد بهتر خواهد شد.

اما درمان میگرن با گانودرما و به صورت طبیعی
________________________________________
گیاه گانودرما به عنوان یک گیاه معجزه آسا خواص درمانی بسیار فراوانی دارد . کمپانی بزرگ دکتر بیز با ادغام گیاه گانودرما فراوری شده و قهوه ، تاثیر پذیری این قارچ را در بدن برای جذب بیشتر و بهتر بسیار افزایش داده و هم اینکه طعمی دلنشین به مصرف این مکمل غذایی بخشیده است . گانودرما برای پیشگیری یا درمان بیماری ها نیاز به زمان دارد . و زمان بهبود یا واکسینه شدن در مقابل با هر بیماری بر اساس استفاده از گانودرما متفاوت است . در واقع کسانی که دچار بیماری میگرن می شوند در بازه ی زمانی مشخص که کارشناسان این حوزه به شما مشاوره می دهند بهبود پیدا خواهید کرد . در خصوص میزان استفاده از قهوه گانودرما برای درمان میگرن به صورت تقریبی روزانه یک ساشه قهوه گانودرما سوپریم در هنگام صبح و بعد از صرف صبحانه و یک ساشه قهوه گانودرما موکا بعد از صرف ناهار در طول بازه ی زمانی سه تا پنج ماه در نظر گرفته شده است . و حتی مصرف مکمل های دیگر مانند سبوس برنج قهوه ای هم بسیار توصیه می شود . البته بایستی توجه نمایید که این نوع مصرف قهوه گانودرما برای بهبود میگرن به صورت عمومی بوده و بدون در نظر گرفتن موارد منع و بیماری ها و عارضه های دیگر شخص مصرف کننده می باشد . پس حتما توجه داشته باشید که قبل از خرید این محصول و مصرف آن از مشاوره کارشناسان و متخصصین این امر بهره مند شوید می توان به جرات گفت که قهوه گانودرما تا به امروز تمامی کسانی که مبتلا به میگرن بودن و این محصول را مصرف کردند بهبود داده و بدن بیماران را از التهابات مختلف پاکسازی نموده است.

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید.

رفتن به بالای صفحه

۰۹۱۱۲۰۰۲۳۴۹
با ما در تماس باشید

 

شهر بیز (بیز سی تی) به عنوان یکی از نمایندگان مستقل شرکت بازاریابان ایرانیان زمین در زمـینه ارئــه محــصولات ســـلامت مــــحور با عنــوان تجاری DR.BIZ برای سهولت هر چـــه بیــشتر شـما مشـتریان عــزیز با امکـــانات ویژه ای اعم از مشــاوره های قبل از خرید و ارسال مرســوله ها و سفـــارشات شمـــا به نقاط مختلف ایران شروع به فعــالیت کرده است و به لطف خداوند متعال و پشتیبانی شما توانسته است مسیر خــــود را در زمینه حضـــور در بازارهای دیجیتال پیدا کنـــد. باشد که بتوانیم در این مســـیر به شمــــا مشـــتریان و همـــکاران آینده خدمات مناسب با اعتماد شما را ارائه دهیم .