درمان پسوریازیس

دسته‌بندی: مقالات درمانی
تاریخ: 21 آبان 1399
بازدید: 24

بیماری پسوریازیس که به آن بیماری صدف نیز می گویند یک بیماری پوستی است که به دلیل اختلالات سیستم ایمنی بدن به وجود می آید.

در پوست انسان به طور دائم سلولهای مرده و آسیب دیده می ریزند و سلولهای سالم و جدید جایگزین آنها میشوند اما در بیماری پسوریازیس به دلیل سیگنال ها و دستورات اشتباه سیستم ایمنی بدن که به سلولهای پوستی میدهد، سلولها با سرعتی بسیار سریع تر از ریزش سلولها ، تولید میشوند در نتیجه سلولها روی هم انباشته شده و حالت زبر و برجسته ای به پوست فرد میدهد. این یک بیماری ژنتیکی است و مسری و واگیردار نمی باشد.

انواع پسوریازیس

پسوریازیس پلاک (Plaque psoriasis)
پسوریازیس پلاک شایع ترین نوع است که تقریبا ۹۰ درصد انواع این بیماری را شامل میشود. علامتش پوستهای خشکی است که زخم های قرمز رنگی به همراه فلس های نقره ای روی آنها را می پوشاند. زخم های پلاکی ممکن است تمام بدن را درگیر کند اما در اکثر مواقع این زخم ها را در نواحی زانو و آرنج دیده میشود.

پسوریازیس پوست سر (Scalp psoriasis)
این نوع، پوست سر را درگیر میکند و گاهی سبب ریزش موقتی پوست سر نیز میگردد که بعد از درمان بیماری، این مشکل نیز برطرف میشود.

پسوریازیس ناخنی (Nail psoriasis)
در ۵۰ درصد مواقع ، پسوریازیس به ناخن های فرد نیز سرایت کرده و مشکلاتی همچون سوراخ شدن ناخن ها ، غیر عادی شدن شکل ناخن، کنده شدن ناخن ها و تغییر رنگ آنها را در این نواحی ایجاد میکند.

پسوریازیس قطره‌ای (Guttate psoriasis)
در این نوع، نقاطی شبیه به قطره در نواحی قفسه سینه ، دستها ، پاها و پوست سر فرد ایجاد میگردد.

پسوریازیس معکوس (Inverse psoriasis)
در این نوع پسوریازیس ، زخم هایی قرمز و ملتهب در نواحی زیر بغل ، کشاله ران ، دور اندام های تناسلی و زیر سینه ها ایجاد میگردد که با دستکاری، مالیدن و یا تعریق بدن ، تشدید میشوند.

علت بیماری پسوریازیس

بیماری پسوریازیس دلایل مختلفی دارد که از بین آنها سابقه خانوادگی و ژنتیک نقش بسیار مهمی دارد. عوامل دیگری همچون آب و هوای سرد، مصرف بیش از حد الکل ، عفونتها به ویژه عفونت گلو یا برفک دهان ، صدمه به پوست و سیگار کشیدن نیز در این بیماری نقش دارند. هم چنین برخی از داروها مانند داروهایی که برای فشارخون بالا مصرف میشوند، داروهای بیماری های دوقطبی ، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد چاقی نیز میتوانند زمینه ساز ابتلا به بیماری پسوریازیس باشند.

درمان بیماری پسوریازیس

این بیماری میتواند خفیف ، متوسط و یا شدید باشد. درمان آن بستگی به این دارد که پسوریازیس فرد تا چه اندازه شدید باشد و اینکه چه مقدار از بدنش تحت تأثیر این بیماری قرار دارد. کل دست شامل کف دست، انگشتها و انگشت شست، برابر با یک درصد از سطح کل بدن است. گاهی پسوریازیس میتواند تأثیر بدی بر فعالیت های روزانه فرد داشته باشد، حتی اگر بخش کوچکی از بدن را همچون کف دست یا کف پا درگیر کند.

معمولاً درمان های موضعی ، اولین روش درمانی است که برای رفع پسوریازیس خفیف تا متوسط توصیه میگردد. در این نوع درمان انواع مرطوب کننده ها، پمادهای استروئیدی ، کرم‌های مشتقات ویتامین D ، مهارکننده های کلسینورین ، کل تار و دیترانول به صورت استعمال خارجی استفاده میگردد.

نور درمانی نیز یکی دیگر از روش های درمان این بیماری است که در آن از نور طبیعی و مصنوعی برای درمان پسوریازیس استفاده میشود. نور درمانی نوع مصنوعی را میتوان در بیمارستانها و برخی مراکز پزشکی انجام داد. لازم به ذکر است که نور درمانی کاملاً با آفتاب گرفتن متفاوت است و حتی نور خورشید میتواند موجب تحریک و تشدید بیماری گردد.

درمان پسوریازیس با گانودرما


درمانی که بیش از سایر درمان ها برای پسوریازیس مفید بوده است ، مصرف قهوه حاوی قارچ گانودرما می باشد. قهوه گانودرما در درمان پسوریازیس بسیار موثر بوده چرا که با مهار سیستم ایمنی بدن پسوریازیس قابل درمان است. قارچ گانودرما به دلیل دارا بودن خاصیت تنظیم کنندگی میتواند سیستم ایمنی بدن را متعادل سازد و در نتیجه به بهبود قطعی پسوریازیس کمک کند. این خاصیت گانودرما به دلیل جلوگیری از انتشار بیش از حد گلبولهای سفید به نقاط مختلف بدن بوده و در نتیجه آثار بیماری پسوریازیس را به طور کامل ازبین می برد. مصرف روزانه قهوه گانودرما در بازه تعیین شده توسط کارشناسان این امر ، این بیماری را به طور قطع درمان خواهد کرد.

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید.

رفتن به بالای صفحه

۰۹۱۱۲۰۰۲۳۴۹
با ما در تماس باشید

 

شهر بیز (بیز سی تی) به عنوان یکی از نمایندگان مستقل شرکت بازاریابان ایرانیان زمین در زمـینه ارئــه محــصولات ســـلامت مــــحور با عنــوان تجاری DR.BIZ برای سهولت هر چـــه بیــشتر شـما مشـتریان عــزیز با امکـــانات ویژه ای اعم از مشــاوره های قبل از خرید و ارسال مرســوله ها و سفـــارشات شمـــا به نقاط مختلف ایران شروع به فعــالیت کرده است و به لطف خداوند متعال و پشتیبانی شما توانسته است مسیر خــــود را در زمینه حضـــور در بازارهای دیجیتال پیدا کنـــد. باشد که بتوانیم در این مســـیر به شمــــا مشـــتریان و همـــکاران آینده خدمات مناسب با اعتماد شما را ارائه دهیم .